Loading...
سورگ » ۷ کشور برتر برای برون سپاری پروژه های نرم افزاری

۷ کشور برتر برای برون سپاری پروژه های نرم افزاری

مديران اثربخش فرصت مي‌آفرينند و مديران دنباله‌ رو در انتظار فرصت می نشينند.

۷ کشور برتر برای برون سپاری پروژه های نرم افزاری

هفت کشور برتر برای برون سپاری پروژه های توسعه نرم افزار

بازار جهانی فناوری اطلاعات خیلی بزرگ است و همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد و یکی از دلایلی است که باعث می شود الگوی تعامل به صورت توسعه نرم افزارهای برون مرزی یا برون سپاری محبوبیت پیدا کند. این مدل تعامل باعث صرفه جویی در بودجه برای توسعه محصول بدون از دست دادن کیفیت می‌شود. البته صرفه جویی بیشتر برای کشور های اروپایی و آمریکا میباشد و ایران خودش یک گزینه عالی از نظر بروز بودن و وجود برنامه نویسان با کیفیت و کاربلد برای برون سپاری است اما مشکل اساسی برنامه نویسان ایران عدم توانایی ایجاد ارتباط با کشور های دیگر به دلیل زبان انگلیسی ضعیف و همچنین مشکلات تحریم میباشد. در این مقاله هفت کشور برتر بجز در نظر گرفتن ایران برای برون سپاری پروژه های توسعه نرم افزار مانند طراحی سایت و اپلیکیشن را مورد بررسی قرار میدهیم.

شرکت ها در حال حاظر دیگر مجبور نیستند هنگام جستجو برای متخصصان IT، خودشان را به یک شهر یا حتی یک کشور محدود کنند و در حال این فرصت را دارند تا توسعه دهندگان مستعد را از سراسر جهان جذب کنند.

عوامل تاثیر گذار بر انتخاب کشور برای برون سپاری پروژه

عامل متفاوتی بر محیط کسب و کار در هر کشور تأثیر می گذارد و آن را برای توسعه محصول IT بصورت برون سپاری مناسب می کند. به نسبت نیاز شرکت ها برای هر شرکت خاص این عوامل ممکن است متفاوت باشد، اما به طور کلی شرکت سورگ نکات زیر را به عنوان عوامل اصلی معرفی کنیم:

  • هزینه پایین زندگی و نیروی کار
  • زیرساخت آموزشی با کیفیت بالا
  • وجود تعداد کافی از شرکتهای فناوری اطلاعات(یک بازار بالغ) و توسعه دهندگان پروفایل های مختلف
  • توانایی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی
  • اختلاف های فرهنگی کم باشد(ویژگی های ذهنیتی)
  • اختلافات جزئی در مناطق زمانی

ترکیبی از همه یا بیشتر عوامل بالا در یک کشور یا منطقه خاص، محیط خوبی برای توسعه بازار خدمات IT ایجاد می‌کند و یک منبع کارکنان نسبتاً بزرگ شامل کارکنان فنی دارای شرایط متناسب را تشکیل می‌دهد.

کشور های برتر برون سپاری پروژه های نرم افزاری

بسیاری از شرکت‌های واقع در آمریکا، کانادا و اروپای غربی اغلب کشورهای اروپای شرقی را برای برون سپاری انتخاب می‌کنند. برخی از آنها و بقیه کشور ها را مورد بررسی قرار میدهیم:

برون سپاری هند

۱. هند (India)

هند اولین کشوری است که وقتی واژه “برون سپاری” شنیده میشود به ذهن ها خطور میکند. توسعه دهندگان در اینجا به تعداد زیادی در دسترس هستند و نرخ کار ساعتی در هند بسیار کم است(۱۰ تا ۲۵ دلار). بله این مقدار در جهان بسیار کم است و در ایران بسیار زیاد و حتما دارید فکر میکیند که گسترش برون سپاری های ایران چقدر ارزان تر و با کیفیت میتواند باشد.
مهمترین نقطه ضعف همکاری با شرکت های مستقر در این هند، کیفیت غیرقابل پیش بینی خدمات است. خطرات دریافت کد غیر قابل اطمینان و پشتیبانی ضعیف مهمتر از هزینه کمتر از بقیه است. مزیت هند بلد بودن زبان انگلیسی میباشد و آن هم به این دلیل است که هند و پاکستان سالها مستعمره انگلستان بوده اند و مجبور به یادگیری زبان لاتین شده اند.
البته در چند سال اخیر نارضایتی ها از کیفیت پروژه های هندی زیاد شده است و برخی از اروپاییان اقدام به تاسیس شرکت در هند کرده اند و آنها با بقیه دنیا تعامل میکنند و بعبارتی هندی ها از طریق مدیرتی اروپایی ها در بازار برون سپاری فعالیت میکنند زیرا اعتماد مستقیم به آنها سلب شده است.

برون سپاری چین

۲. چین (China)

این کشور یک رهبر جهانی در زمینه تولید کالا است و سهم جهانی خود در تامین خدمات IT در اولویت قرار داده است. گروه های بزرگ فناوری چینی امکان انتخاب در بین توسعه دهندگان مختلف را فراهم می آورد اما با این وجود مشکلاتی در رابطه با زبان ارتباط و تفاوتهای محسوس در فرهنگ و ذهنیت وجود دارد. نکته قابل توجه این است که در ایران نهاد های دولتی و حاکمیتی بر خلاف چین هیچ تفکری در بازار IT ندارند و توسعه دهندگان خودشان باید بفکر خودشان و بازار پر درآمد برون سپاری نرم افزار باشند.

برون سپاری فیلیپین

۳. فیلیپین (Philippines)

تقریباً از هر ۱۰ فیلیپینی ۹ نفر قادر هستند با زبان انگلیسی صحبت کنند زیرا که این زبان در فیلیپین توسط قانون گذار به رسمیت شناخته شده است. هزینه کم نیروی انسانی و اصلاحات آموزشی فعال منجر به افزایش قابل توجه تعداد متخصصان این کشور در بازار شده‌است.
با این حال فیلیپینی ها از نظر سطح تخصص به توسعه دهندگان بقیه کشورهای نمی‌رسد و فقط برای پروژه های ساده ارزش اعتماد و همکاری را دارند.

برون سپاری اوکراین

۴. اوکراین (Ukraine)

اوكراين با توجه به تعداد آزادكاران(freelancers) در Upwork در رده اول قرار دارد. بیش از ۲,۰۰۰ شرکت فناوری اطلاعات و ۱۲۰,۰۰۰ توسعه دهنده در حال حاضر در این حوزه مشغول به کار هستند و این بازار سالانه به طور پیوسته ۱۵ تا ۲۰٪ در حال رشد است.
یکی دیگر از دلایل که در بسیاری از جنبه‌ها نقش دارند هم مرز بودن اوکراین با اتحادیه اروپا و همچنین دارا بودن یک سیستم آموزشی مناسب هستند. متخصصان محلی نیز هیچ مشکلی با زبان انگلیسی ندارند.

از جمله مزایای دیگر منطقه زمانی است که تا حدودی با مناطق زمانی ایالات متحده آمریکا و انگلیس بزرگ همپوشانی دارد و علاوه بر این فرهنگ مشابه ای دارند که در آن فاکتورهای رقابتی زیادی حائز ارزش و اهمیت است.

برون سپاری روسیه

۵. روسیه (Russia)

اگر در مقایسه با کل جمعیت تعداد توسعه دهندگان را در روسیه زیاد نیستند. با این حال اگر فقط اعداد توجه داشته باشیم متخصصان بسیار زیادی در این کشور وجود دارند.
به عنوان مثال زبان برنامه نویسی Kotlin یک شرکت توسعه فناوری اطلاعات روسی است. با این وجود شایان ذکر است که شرکتهای محلی عمدتاً در بازار داخلی تمرکز و فعالیت دارند.

برون سپاری لهستان

۶. لهستان (Poland)

در کنار اوکراین، لهستان یکی از مناطق امیدوار کننده در حوزه خارج از کشور در اروپای شرقی است. ۳۰٪ از مردم محلی می توانند به زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم صحبت کنند که این یک مزیت بزرگ برای همکاری با مشتریان غربی است زیرا تسهیل کننده ارتباطات می باشد. بیش از ۲۵۰,۰۰۰ برنامه نویس در لهستان وجود دارد و تعداد آنها همچنان رو به رشد است.

۷. رومانی (Romania)

در طول چند سال گذشته دولت رومانی سرمایه های قابل توجهی را در زیرساخت های فناوری اطلاعات IT خود سرمایه گذاری کرده است و در جذابیت آن برای تجارت بین المللی نقش داشته است.
تعداد متخصصان فنی ۱۲۰ هزار نفر تخمین زده شده است و ۹۰٪ آنها انگلیسی صحبت می کنند.

نرخ متوسط توسعه دهندگان برون سپاری

هزینه کار یک عامل مهم است، به خصوص برای مشاغل و شرکت های کوچک که این موضوع هنگام انتخاب بین توسعه به روش برون سپاری و داخلی، اغلب مهم ترین مورد است.

هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله زبان برنامه نویسی، پیچیدگی پروژه، تخصص برنامه نویسان و …
به طور میانگین به ازای هر یک ساعت کار نرخ توسعه دهندگان برون سپاری پروژه به شرح زیر است(بسته به منطقه):

  • آسیا و آفریقا (Asia and Africa): 15 تا ۴۰ دلار
  • اروپای شرقی (Eastern Europe): 25 تا ۵۰ دلار
  • آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی (Central America and South America): 30 تا ۵۰ دلار
  • آمریکای شمالی (North America): 90 تا ۱۷۰ دلار

اگر همکاری با شرکت های لهستان و اوکراین انجام دهید کیفیت کار انجام شده قابل مقایسه با کیفیت کار متخصصان ایالات متحده میباشد و صرفه جویی چشمگیری در بودجه انجام میشود.

برون سپاری طراحی سایت و اپلیکیشن

خلاصه و نتیجه

در این مقاله ما بهترین کشورها را برای توسعه نرم افزارهای برون مرزی یا برون سپاری را معرفی و بررسی کرده ایم و البته این مقاله بیشتر از اینکه بدرد ایرانیان بخورد به کار خارجی ها می آید زیرا با توجه به کاهش ارزش ریال و پول ملی هزینه های توسعه نرم افزار در ایران کمتر از کشور های معرفی شده میباشد. وقتی که کل دنیا و کل ایران برای جستجوی توسعه دهندگان با استعداد در دسترس شماست، ارزش انتخاب خود را به شهر، منطقه یا کشور خود محدود نکنید.

شرکت سورگ در مشهد مستقر است اما کمترین میزان پروژه های انجام شده ما در مشهد میباشد و اکثریت در تهران و دیگر شهر های ایران میباشد که تیم سورگ خدمات ویژه ای به استارتاپ ها و کسب و کار ها ارائه میکند و همواره سعی کرده ایم که باعث تجربه خوب در برون سپاری مشتریان خود باشیم.


Share on Telegram Share on Facebook Share on Twitter
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

بدون دیدگاه