Loading...
سورگ » روش های جذب و افزایش کاربران اپلیکیشن

روش های جذب و افزایش کاربران اپلیکیشن

بزرگترین اشتباهی که در زندگی میتوانید مرتکبش شوید این است که هیچ وقت سعی نکنید.

روش های جذب و افزایش کاربران اپلیکیشن

چگونه کابران اپلیکیشن خود را افزایش دهیم؟

در این مطلب قصد داریم به شما آموزش دهیم که یاد بگیرید چگونه به ارتقاء و ساخت یک استراتژی بازاریابی موثر برای افزایش کاربران اپلیکیشن خود بپردازید.

همیشه پس از انتشار یک برنامه موبایل، شما امیدوار هستید که تعداد زیادی دانلود از اپلیشکن شما انجام شود و کاربران اپلیشکن شما افزایش پیدا کنند. با این حال، اگر برنامه خود را تبلیغ نکنید، این اتفاق نخواهد افتاد.
پس از انجام و تست بسیاری از روش های تبلیغاتی، ما به نتایجی دست پیدا کردیم که آنها بیشترین بازخود در افزایش دانلود و جذب کاربران اپلیکیشن را داشته اند که این نکات بسیار مهم را با هم بررسی میکنیم.

کاربران چگونه اپلیکیشن های جدید را کشف یا پیدا میکنند؟

در اکتبر سال ۲۰۱۶، گوگل تحقیقی انجام داده است و از ۹۹۹ کاربران تلفن هوشمند آمریکایی بررسی کردند که چگونه یک برنامه کاربردی جدید را پیدا و استفاده میکند.

نمودار جذب کاربران در اپلیکیشن
طبق گزارش گوگل:

 • ۵۱ درصد کاربران اپلیکیشن برای یافتن برنامه جدید به واسطه استفاده یا توصیه خانواده یا دوستان پیدا میکنند.
 • ۴۸ درصد توسط مرورگر فروشگاه یا استور های برنامه های کاربردی مانند گوگل پلی، اپ استور و استور های ایرانی مانند کافه بازار و مایکت و سیب اپ پیدا میکنند.
 • ۳۴ درصد به دلیل توصیه های استور های اپلیکیشن ها برنامه را نصب میکنند.
 • ۳۳ درصد از مشاهده تبلیغات درون برنامه ای و توسط برنامه های دیگر میباشد.
 • ۳۲ درصد مطالعه آنلاین و خواندن در مورد برنامه کاربردی است.
 • ۳۲ درصد توسط اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی میباشد.
 • ۳۱ درصد برنامه های جدید را در تبلیغات صفحات وب سایت ها در موروگر ها می بینند.
 • ۲۶ درصد بواسطه تبلیغات تلویزیونی برنامه های جدید را می بابند.
 • ۲۱ درصد از طریق سرچ و جستجو در موتور های جستجو پیدا میکنند.
 • ۲۰ درصد از طریق تبلیغات در یوتوپ و بعنوان مثال در ایران از طریق تبلیغات در آپارات برنامه های جدید را پیدا میکنند.

بیشتر کاربران در مورد چگونگی کشف برنامه های جدید از دوستان یا خانواده، با مرور فروشگاه های برنامه، به دنبال برنامه های توصیه شده در فروشگاه و مشاهده تبلیغات درون برنامه می دانند.

بنابراین، برای افزایش دانلود برنامه میتوانید برنامه خود را به راحتی در فروشگاه های اپلیکیشن انتشار دهید و با استفاده از نکات زیر آنها کاری کنید که آنها بهتر دیده شوند.

۱) تمرکز بر بهینه سازی فروشگاه App

هدف از بهینه سازی فروشگاه برنامه(ASO)بطور خلاصه این است که به کاربر بتواند در فروشگاه یا استور های برنامه ها براحتی برنامه شما را پیدا کند و جذب برنامه شود و در نهایت دانلود و استفاده کند. این تمرکز بر بهینه سازی کلیدی و نرخ تبدیل است.

عوامل کلیدی و مهمی که موقعیت برنامه را در نتایج جستجو تاثیر می گذارد تعداد بارگیری یا دانلودها، رتبه بندی برنامه یا بررسی کاربر و تعدادی از نظرات است.

برای بهینه سازی برنامه خود برای فروشگاه App، این قوانین را دنبال کنید:

– تیتر یا عنوان خلاق و قابل درک را ایجاد کنید:

شما می خواهید که کاربران نام برنامه شما را به خاطر بسپارند و در عین حال می خواهید آنها به سرعت متوجه شوند که برنامه شما مرتبط با چه چیزی است و چه کاربردی دارد. این را می توان با عنوان برنامه خود انجام داد.

به عنوان مثال، اگر یک نام مبهم برای برنامه خود دارید، مانند “تنور”، می توانید یک توضیحات برنامه مختصر مانند “سفارش آنلاین نان” را به عنوان اضافه کنید. اگر فقط در عنوان عنوان “تنور” داشته باشید، خیلی معمولی خواهد بود و کاربران نمیدانند که برنامه چیست و چه کاری انجام میدهد.

– توصیف غنی و دلپذیر کلمات کلیدی را بنویسید:

مهمترین ویژگی های برنامه را در ابتدای توضیح قرار دهید تا کاربران را به کلیک بر روی دکمه “خواندن بیشتر” برسانید. به عنوان مثال، نگاهی به توضیحات برنامه Drone Base در App Store Apple نگاه کنید.

بهینه سازی اپلیکیشن در استور ها
بهنیه سازی برنامه های کاربردی

 

در تصویر یک، صفحه اول برنامه و متن کوتاه را نشان می دهد که حاوی کلمات کلیدی جذاب و مرتبط با کاربرد برنامه میباشد. تعداد کلیدی کلمات کلیدی که در توضیحات ذکر شده، پنج عدد است. در صفحه دوم متن کامل را بعد از کلیک روی دکمه «بیشتر» نشان می دهد. بنابراین باید از کلمات کلیدی بدرستی در ابتدای متن توضیحات خود استفاده کنید تا کاربر با زدن دکمه بیشتر از جزئیات بیشتر برنامه شما اطلاع پیدا کند.

– کسب امتیاز مثبت:

اعداد و ارزش بررسی های شما موقعیت مکانی برنامه را در نتایج جستجو تاثیر می گذارد. یعنی اگر کاربران در نظر سنجی اپلیکیشن شما شرکت کنند و نظرات بالا برای شما ثبت کنند، این باعث میشود که از بقیه اپلیکیشن های مشابه بالاتر قرار بگیرید.

فروشگاه های App برنامه هایی که از امتیازات بالایی برخوردار است را به کاربران خود پیشنهاد و نشان می دهد که کاربران آن فروشگاه به احتمال زیاد آن برنامه را دانلود میکنند. طبق بررسی های انجام شده به طور قابل توجهی تصمیم گیرنده را تحت تاثیر قرار می دهد.

– لوگو یا نماد جذاب را انتخاب کنید:

لوگو خوب و جذاب می تواند به تعداد کلیک های کاربر در برنامه کمک کند.

یک لوگوی خوب تنها به تعداد کلیک ها و دانلود ها در استور های اپلیکیشن کمک نمیکند بلکه پس از نصب برنامه، این آیکون در منوی گوشی، به کاربران یادآوری می کند که برنامه را باز و اجرا کند. هنگام طراحی لوگو، به نیازهای فروشگاه App توجه داشته باشید. توصیه های اپل برای ایجاد آیکون جذاب شامل سادگی، ارائه یک نقطه کانونی و نگه داشتن مربع های آیکون است.

– تصاویر و ویدیوهای برنامه را اضافه کنید:

مانند لوگو، تصاویر جالب و فیلم های برنامه به تعداد بارگیری آن تاثیر می گذارد. آنها به کاربران کمک می کنند که تجربه استفاده از برنامه را احساس کنند. اگر شما اپلیکیشنی در استور ها دارید میتوانید ویدئویی از نحوه کار و معرفی اپلیکیشین تهیه کنید و آن را در صفحه برنامه قرار دهید. اکثر اپلیکیشن ها بری معرفی خود در این فروشگاه ها از موشن گرافیک استفاده میکنند زیرا جذاب تر بنظر می آیند و بازخورد بیشتری دارند.

– انتخاب دسته بندی مناسب:

اگر کاربران در جستجوی دسته ها برای پیدا کردن برنامه های جدید نتواند برنامه شما را پیدا کند این میتواند تعداد دانلود برنامه شما را کاهش دهد.
در فروشگاه App iOS میتوانید دسته های ابتدایی و ثانویه را اضافه کنید و انتخاب کنید. (مانند «کتابها»، «سرگرمی»، «کسب و کار»، «آموزش»، «عکس و ویدئو»، «بهره وری»، «شیوه زندگی» و …)
در Play Store، شما می توانید یک دسته و زیر شاخه (“بازی ها” و “خانواده”) را انتخاب کنید. اگر بین دو دسته تردید دارید، بهتر است آن دسته ای را انتخاب کنید که رقبای کمتری دارد.

 

۲) برنامه را در وب سایت خود ارتقا دهید

هدف شما این است که کاربران را به طور کامل به برنامه خود علاقه مند کنید تا آن را دانلود کنید. این را هم می توان در وب سایت شما انجام داد.
اگر وب سایت شرکتی دارید، یک صفحه جداگانه برای برنامه خود ایجاد کنید که کاربر از آنجا دسترسی به دانلود نسخه های متفاوت و داشته باشد و تصاویر برنامه را ببیند و میتوانید یک بنر جذاب طراحی کنید و در پایین تمامی صفحات یا همان فوتر و یا بقیه قسمت های سایت بگذارید تا در نهایت کاربر به صفحه اپلیکیشن هدایت شود.

متا تگی برای اپل استور وجود دارد که باعث میشود وقتی کاربر با موبایل وارد سایت شما میشود دانلود اپلیکیشن شما را مانند تصویر زیر در بالای مرورگر به کاربر پیشنهاد بدهد.

متا تگ:

<meta name=”apple-itunes-app” content=”app-id=myAppStoreID, affiliate-data=myAffiliateData, app-argument=myURL”>

۳) کمپین های بازاریابی ایمیل را توسعه دهید

اگر شما قبلا پایه ای از مشترکین داشته باشید که به شرکت شما اعتماد دارند، بازاریابی ایمیلی می تواند باعث شود که مشترکین موجود برای دانلود برنامه شما اقدام کنند. اما اگر شما مشترک های ایمیلی ندارید بهتر است با استفاده از گذاشتن خبرنامه در سایت و فعالیت در شبکه های اجتماعی سعی کنید ایمیل کاربران را جذب کنید و سپس آرام آرام بازاریابی ایمیلی خود را آغاز کنید تا در نهایت منجر به افزایش کاربران اپلیشکن شما شود.

۴) از شبکه های اجتماعی استفاده کنید

کاربران اینترنت ۳۰٪ از وقت آنلاین خود ر اصرف در شبکه های اجتماعی میکنند. اکثر آنها به شبکه های اجتماعی با استفاده از یک دستگاه تلفن همراه دسترسی پیدا می کنند.

با توجه به سلیقه کاربران و مشتریان نوع شبکه های اجتماعی را برای فعالیت انتخاب کنید. بعنوان مثال در ایران تلگرام و اینستاگرام کاربران زیادی دارد که میتوانید از آنها بهرمند شوید.
محبوب ترین شبکه ها عبارتند از Facebook، Snapchat، Instagram، توییتر، LinkedIn، Pinterest و Tumblr، که همه انواع مختلف از کاربران در آنها وجود دارند برای مثال، اگر برنامه شما هدف چندین ساله دارد از Instagram و Snapchat در کمک بگیرید و اگر شما یک برنامه B2B دارید، برنامه خود را در LinkedIn و توییتر ترویج دهید، در آنجا کسب و کارهای دیگر را می توان یافت که با آنها همکاری کنید.

مفهوم اصلی ارتقاء اپلیکیشنتان برای هر شبکه اجتماعی یکسان است: محتوای ویروسی را ایجاد کنید، دوستانی را که دوست دارید، و مشترکین خود را افزایش دهید، و کلمه مورد نظر خود را گسترش دهید.
ز تمام ظرفیت های شبکه های اجتماعی استفاده کنید و اگر در شبکه ای امکان ارسال صدا را دارد یا در شبکه ای دیگر امکان درج پست های متنی، عکس، ویدئو، لینک و .. را دارد از همه این امکانات بهره بگیرید. همچنین میتوانید تبلیغات خود را در شبکه های اجتماعی با هزینه کمتری توسط پیج های پر بازدید انجام دهید که نسبت به قیمت آن ها بسیار بازخورد خوبی دارد.

۵) ایجاد تبلیغات درون برنامه ای

برای رسیدن به کاربرانی که در شبکه های اجتماعی فعالیت زیادی نمی کنند، تبلیغات درون برنامه را در نظر بگیرید.
حدود یک سوم از کاربران (۳۳٪) برنامه های کاربردی را با استفاده از برنامه های دیگر کشف می کنند. این به این معنی است که تبلیغات درون برنامه ای حتی موثرتر از تبلیغات در موتور جستجوگر است (۳۱٪).
برای صرفه جویی در هزینه، می توانید با صاحبان برنامه های دیگر مذاکره کنید و تبلیغات متقابل را انجام دهید تا برنامه های دو طرف به صورت رایگان تبلیغ شود و کاربران آنها افزایش یابد.

اگر می خواهید تبلیغات در موتور جستجو را ایجاد کنید، می توانید با استفاده از Google AdWords کمپین تبلیغاتی خود را راه اندازی کنید. نکته اصلی در تبلیغات موتور جستجو این است که کلمات کلیدی را برای تبلیغ انتخاب کنید. کلمات کلیدی مناسب برای جستجو در جستجوی مخاطبان هدف را انتخاب کنید و از فیلترها برای انتخاب بازدیدکنندگان استفاده کنید.

شما همچنین می توانید تبلیغات متنی را با استفاده از Google AdWords ایجاد کنید. طراحی بنر با متن کوتاه، و AdWords آنها را به کاربرانی که وارد وب سایت های خاصی هستند نشان می دهد که این سایت ها به نوع برنامه شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر شما یک برنامه سفر دارید، ممکن است بخواهید تبلیغات را در وبلاگ های سفر مختلف نشان دهید.

۶) ایجاد کمپین های آفلاین

با استفاده از کدهای QR، کاربر را از موارد چاپی و تیلیغاتی خود به وب سایت یا به طور مستقیم به فروشگاه App هدایت می کند.
شما می توانید از موارد مختلف برای تبلیغ برنامه خود استفاده کنید تا زمانی که با استراتژی کلی بازاریابی خود سازگار باشید:

 • پوسترها
 • آگهی ها
 • تابلو چسبها
 • مجلات چاپی یا روزنامه ها

قبل از چاپ این موارد، در نظر بگیرید که چگونه آنها را در میان مخاطبان هدف قرار دهید.

به عنوان مثال، اگر محصول شما یک برنامه تناسب اندام باشد، می توانید به عنوان حامی مالی مسابقات سطح پایین و آگهی های محل برگزاری مسابقات شرکت کنید، یک نظرسنجی در مجلات تناسب اندام منتشر کنید و جزوات و آموزش ها را در باشگاه های تناسب اندام منتشر کنید.

ساخت یک استراتژی تبلیغی و برنامه موثر

برای جذب کاربران تلفن همراه، شما باید مخاطبان خود را تجزیه و تحلیل کنید و بر روی یک کمپین تبلیغاتی برنامه ریزی کنید و به تمرکز خود را روی آن بگذارید. مهم نیست که چه روشهایی انتخاب میکنید بلکه بودجه خود را محاسبه و موفقیت کمپین خود را اندازهگیری کنید.

هیچ کمپین بازاریابی نمی تواند یک اپلیکیشن بد را نجات دهد و بنابراین، در مرحله اول برای ایجاد یک محصول خوب تمرکز کنید.


admin
Share on Telegram Share on Facebook Share on Twitter
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

3 دیدگاه


hamedi

ممنون مطلب خیلی بدرد بخور و مفیدی بود

۱۳۹۷/۰۲/۱۱ ۰۸:۳۲

قلی پور

مطلب مفید و مختصر بود.

۱۳۹۸/۰۳/۲۴ ۱۵:۴۹

  admin

  ممنون از توجه شما

  ۱۳۹۸/۰۳/۲۴ ۱۹:۰۸